Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija, kurioje kraujo tyrimus atlieka robotas

Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija, kurioje kraujo tyrimus atlieka robotas

Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“, kurioje kraujo mėginius tiria automatizuota-robotizuota laboratorinių tyrimų sistema. Pasitelkusi robotą, laboratorija per dieną galės atlikti iki 20 000 įvairių kraujo tyrimų. Į naujosios laboratorijos robotą investuota daugiau kaip 1 mln. litų. Tikimasi, kad moderni laboratorija Kaune leis gydytojams efektyviau diagnozuoti klastingas ligas, o gyventojams – padidins sudėtingų kraujo tyrimų prieinamumą ir sudarys platesnes galimybes pasinaudoti ankstyvosios ligų prevencijos programomis, finansuojamomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Pasak medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ generalinio direktoriaus Vido Gedučio, strateginis laboratorijos tikslas visiškai automatizuoti biocheminių ir imunologinių kraujo tyrimų atlikimą buvo pasiektas pasitelkus tarptautinės kompanijos „Siemens“ inovacijas. „Moderniausiose pasaulio medicininių tyrimų laboratorijose vis daugiau procesų, kur būtinas itin didelis tikslumas, atlieka robotai. Investuodami į naujas technologijas siekėme geriausią pasaulio laboratorinės diagnostikos patirtį perkelti į Lietuvą“, – akcentuoja medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ generalinis direktorius V. Gedutis.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, laboratorinės medicinos gydytoja Dangira Meškelevičiūtė-Babenskienė aiškina, kad robotai ir automatizuoti analizatoriai laboratorijose padeda išvengti dėl žmogaus darbo pasitaikančių klaidų. „Anksčiau į kiekvieną analizatorių kraujo mėginius tyrimams turėjo sudėti laboratorijos laborantai. Dabar šioje laboratorijoje tai daro ne žmonės, o robotas, kuris pats perskaito ant kiekvieno mėgintuvėlio esantį unikalų brūkšninį kodą ir perduoda kraujo mėginius automatiniams analizatoriams. Manau, tai didelis kokybinis žingsnis į priekį modernizuojant laboratorinių tyrimų atlikimo procesą“, – teigia D. Meškelevičiūtė-Babenskienė.

Į laboratorijos atidarymą atskubėjęs Kauno meras Andrius Kupčinskas džiaugiasi, kad Kaunas tampa inovacijų traukos centru. „Džiaugiuosi, kad Kaune kone kiekvieną savaitę tenka važiuoti į mokslo centro ar laboratorijos atidarymą. Mes visi puikiai žinome, kokie yra Kauno medikų ir mokslininkų pasiekimai. Praėjusią savaitę kartu su ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi dalyvavome Kauno technologijos universiteto Jaunimo verslumo centro atidaryme ir matėme mažuosius robotus, kurie jau pelnė ir tarptautinį pripažinimą. Šioje medicininių tyrimų laboratorijoje yra kur kas sudėtingesnis robotas ir technologijos, bet juk viskas prasideda nuo mažų dalykų“, – sako Kauno meras A. Kupčinskas.

„Kiekvienas naujas dalykas medicinoje yra stebuklas. Jau stebėjome radiologinės pagalbos tobulėjimą, kuomet į Lietuvą buvo atvežta skaitmeninė technika – mamografai, moderni kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso įranga. Dabar atėjo laikas Lietuvos medicininių tyrimų laboratorijoms“, – savo mintimis po laboratorijos pristatymo dalinosi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė profesorė Vida Marija Čigriejienė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys profesorius Arimantas Dumčius teigia, kad Kaune duris atvėrusi medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ niekuo nesiskiria nuo moderniausių užsienio laboratorijų. „Ši technologija sumažina darbo krūvį žmonėms, eliminuoja subjektyvųjį faktorių. Automatizacija yra nepaprastas dalykas, o ypač malonu, kad tai yra Kaune“, – sako A. Dumčius.

Medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ aptarnauja daugiau kaip 300 viešųjų ir privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vidurio Lietuvos ir pajūrio regione. Laboratorijos gydytojos Birutės Tarutienės teigimu, laboratorija atlieka bendraklinikinius, biocheminius, imunologinius, alerginių susirgimų, infekcinių, erkių pernešamų ligų, onkologinių susirgimų, PGR būdu atliekamus ir kitus kraujo tyrimais. Iš viso laboratorijoje atliekama daugiau kaip 400 skirtingų laboratorinių tyrimų.