Kybartų gyventojus kamuoja padidėjusi rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis

Paskutinę vasario savaitę Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) vykusios „Sveikos visuomenės dienos“ metu kybartiečiai noriai profilaktiškai tikrinosi savo sveikatą. Visiems norintiems buvo nemokamai atliekami bendrojo cholesterolio ir gliukozės kraujo tyrimai, nustatomas kūno masės indeksas (KMI), riebalų ir raumenų, vidaus organų riebalų kiekis, apskaičiuojamas rekomenduojamas kalorijų kiekis, teikiami medikų patarimai.

Iš viso sveikatą tądien pasitikrino 68 kybartiečiai. Net 51 žmogui nustatytas padidėjęs bendrojo cholesterolio kiekis kraujyje, signalizuojantis apie riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Daugiau kaip 70 proc. norėjusių sužinoti KMI, riebalų ir raumenų santykį, vidaus organų riebalų kiekį gyventojų rezultatai nebuvo džiuginantys – nustatytas antsvoris ir per didelis riebalų kiekis. Vienam Kybartų gyventojui kraujo tyrimai parodė smarkiai padidėjusį gliukozės (cukraus) kiekį.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, gydytoja Dangira Babenskienė sako, kad Kybartuose užfiksuota lipidų apykaitos sutrikimų statistika atspindi bendrą situaciją Lietuvoje. „Nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta trečdalis šalies gyventojų. Šie rezultatai dar kartą įrodė, kad žmonės nesidomi savo sveikata, kol dar nėra ligos požymių. Dažnai net ir žinodami apie riziką sukeliančius veiksnius, nekreipia į juos dėmesio, todėl per dešimtmečius cholesterolio paveiktų kraujagyslių sudėtingų operacijų metu sutvarkyti nepavyksta net ir patyrusiems mikrochirurgams. Sekant cholesterolio kiekį kraujyje, žinant kūno masės indeksą ir juos tinkamai reguliuojant, galima išvengti dažnai net staigia mirtimi besibaigiančio infarkto ar insulto“, – teigia gydytoja.

Pasak Kybartų PSPC vyr. gydytojos Janinos Elenos Povilaikienės, sveikatingumo renginiu buvo siekiama paskatinti kybartiečius labiau rūpintis savo sveikata. „Mūsų centre yra vykdomos visos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) finansuojamos profilaktinės ir ankstyvosios ligų diagnostikos programos, pagal kurias galima reguliariai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Įspėti apie gresiančias ligas taip pat bandome su partneriais organizuodami įvairius renginius. Tikimės, kad Kybartuose bus dar ne viena „Sveikos visuomenės diena“, kurios metu vėl pakviesime profilaktiškai pasitikrinti sveikatos“, – sako gydytoja J. E. Povilaikienė.

Renginį organizuoja Kybartų PSPC ir Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija. Renginio partneris – medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“.