Cukrinis diabetas (cukraligė) – viskas apie šią ligą | ANTĖJA - "Antėja laboratorija"

Cukrinis diabetas (pirminė diagnozė)

Cukrinis diabetas – ką verta apie jį žinoti?

Cukrinis diabetas (CD) arba cukraligė – liga, kurią sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą (hiperglikemiją). Skiriami I ir II cukrinio diabeto tipai. Pirminis CD yra nuo insulino priklausomas, kuomet yra absoliuti insulino stoka. Tokiam susirgimui įtaką daro paveldimumas, todėl dažniausiai susergama vaikystėje arba jaunystėje. Antrinis CD yra nuo insulino nepriklausomas, kuomet yra sutrikęs insulino išsiskyrimas ir susilpnėjęs insulino poveikis. Šio tipo CD daugiausiai serga nutukę, vyresni nei 40 m. amžiaus žmonės.

 

Cukrinio diabeto simptomai, arba kaip atpažinti cukraligę?

Tam, kad būtų išvengta įvairių komplikacijų, svarbu kuo anksčiau atpažinti šis ligos sukeliamus simptomus. Jie priklauso nuo cukrinio diabeto tipo, trukmės ir sunkumo.

I tipo cukrinio diabeto simptomai

Šios ligos simptomai išryškėja palaipsniui. Pirmiausia pasireiškia troškulys, burnos džiūvimas, dažnas šlapinimasis, mažėja svoris, nors apetitas išlieka nepakitęs. Žmogus taip pat jaučia didelį bendrą silpnumą, sausėja oda ir gleivinės, gali atsirasti odos ir genitalijų niežulys. 

Jeigu pirminis CD nėra gydomas, jis progresuoja. Tuomet pradedamas justi acetono kvapas iš burnos, sergantysis tampa vangus, jam gali netgi grėsti sąmonės netekimas.

II tipo cukrinio diabeto simptomai

Iš pradžių ši liga gali būti nepastebima, nes nesukelia jokių simptomų. Todėl iki, tol kol gliukozės kiekis kraujyje nepadidėja dar labiau, žmonės net nežino, kad serga. Ligai pažengus, pasireiškia panašūs simptomai kaip ir pirminio CD atveju. Taip pat gali padidėti kūno svoris, atsirasti galūnių dilgčiojimas arba nutirpimas, grybelinės infekcijos, impotencija. 

Nepriklausomai nuo cukraligės tipo, jos gydymas yra būtinas. Todėl pastebėjus prieš tai išvardintus simptomus, turėtų būti kuo skubiau kreipiamasi į specialistus ir atliekami gliukozės tyrimai. Jiems galite užsiregistruoti ir „Antėja laboratorija“.

 

Cukrinio diabeto priežastys

Tiek pirminio, tiek antrinio CD atveju kraujyje cirkuliuoja per daug gliukozės. Priežastys, kodėl taip yra, skiriasi priklausomai nuo cukraligės tipo.

I tipo cukrinio diabeto priežastys

Tai imuninės sistemos liga, kurios metu žmogaus kūnas puola ir sunaikina insuliną gaminančias ląsteles. Be insulino, kuris leidžia gliukozei patekti į ląsteles, ji kaupiasi kraujyje. Kai kuriais šios ligos atvejais svarbų vaidmenį atlieka genai, kas reiškia, kad I tipo cukraligė būna paveldėta. Imuninės sistemos išpuolį gali sukelti ir virusas.

II tipo cukrinio diabeto priežastys

Tokia cukraligė išsivysto tuomet, kai žmogaus kūno ląstelės neleidžia insulinui veikti taip, kaip turėtų, kad gliukozė patektų į jos ląsteles. Kitaip tariant, žmogaus kūno ląstelės tampa atsparios insulinui, o kasa negali jo pakankamai pagaminti. Dėl šios priežasties padidėja gliukozės kiekis kraujyje.

 

Gestacinis (nėščiųjų) diabetas

Toks CD išsivysto kai kurioms moterims nėštumo metu ir paprastai po jo praeina. Vis dėlto susirgus tokia liga, vėliau padidėja rizika susirgti II tipo cukriniu diabetu.

Gestacinio diabeto priežastys

Nėštumo metu placentos gaminami hormonai padidina kūno ląstelių atsparumą insulinui. Kasa negali pagaminti pakankamai insulino, kad įveiktų šį atsparumą, todėl kraujyje lieka per daug gliukozės.

Cukrinio diabeto požymiai moterims

Paprastai šios ligos simptomai yra nepastebimi. Siekiant įvertinti, ar moteris neserga gestaciniu diabetu, 24–28 nėštumo savaitę atliekamas gliukozės tolerancijos testas. Jo metu tiriamos ir vertinamos trys glikemijos. Jeigu bent viena iš jų yra per aukšta, diagnozuojamas nėščiųjų diabetas.

Ar nėščiųjų diabetas praeina?

Moterims, kurioms buvo nustatytas gestacinis CD, po gimdymo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pakartoti gliukozės toleravimo testą. Jeigu jo rezultatai geri, tai reiškia, kad tokia būklė buvo susijusi su nėštumu ir daugiau nieko daryti nereikia. Vis dėlto antrinio cukrinio diabeto rizika išlieka visam gyvenimui. Todėl rekomenduojama kas metus kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti reikalingus tyrimus. 

 

Cukrinio diabeto rizikos veiksniai

Tam tikri veiksniai gali padidinti cukraligės riziką.

I tipo cukrinis diabetas

Dažniausiai tokia liga diagnozuojama vaikams arba paaugliams, taip pat tiems, kurių tėvai arba giminaičiai serga CD, arba turintiems su šia liga susijusių genų.

II tipo cukrinis diabetas

Veiksniai, lemiantys didesnę riziką susirgti tokia liga:

  • antsvoris;
  • netinkama mityba (per didelis lengvai virškinamų angliavandenių ir sočiųjų riebalų vartojimas);
  • fizinio aktyvumo stoka;
  • paveldimumas;
  • aukštas kraujo spaudimas;
  • nesaikingas alkoholio vartojimas;
  • rūkymas;
  • širdies ligos, insultas;
  • ilgalaikė nervinė įtampa, stresas;
  • vyresnis nei 45 metų amžius;
  • didelis cholesterolio kiekis;
  • moterims – gestacinis (nėščiųjų) diabetas;
  • tautybė – azijiečiai, ispanai, vietiniai arba Azijos amerikiečiai cukriniu diabetu serga dažniau. 

Žinoma, kažkurio iš išvardintų rizikos veiksnių atpažinimas dar nereiškia, kad susirgsite cukralige. Tačiau tai vieni iš įspėjamųjų ženklų, kuriuos suvaldžius, galima užbėgti tokiai ligai už akių.

 

Kaip diagnozuojamas cukrinis diabetas?

Siekiant diagnozuoti šią ligą, atliekami specialūs tyrimai. Esant diabetui, nustatoma hiperglikemija – padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Sveiko žmogaus kraujyje gliukozės kiekis nevalgius yra 3,33–5,55 mmol/l. Pirminei diagnozei būtinas gliukozės tyrimas (atliekamas nevalgius) ir gliukozė šlapime (normaliai jos nėra) tyrimas. 

Svarbu pastebėti, kad gliukozės šlapime gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, vyresniame amžiuje sergant kitomis ligomis, taip pat besilaukiančioms moterims II-ame ir III-iame nėštumo trimestre. Todėl tai nėra laikoma diagnostiniu požymiu, ir nustačius glikozuriją (gliukozę šlapime), reikalingi tolimesni ištyrimai.

Glikuotas hemoglobinas (HbA1C) gali būti tiriamas bet kada, net pavalgius. Jis parodo, kokia gliukozės koncentracija buvo pastaruosius tris mėnesius (tikslesnis tyrimas, be to, tinkamas sekti ligos eigai). Kuo ilgiau gliukozės koncentracija buvo aukšta, tuo didesnis bus ir glikuoto hemoglobino kiekis. Jeigu jo yra daugiau nei 6,5 proc., galima įtarti CD.

Tyrimus rekomenduojama atlikti visiems, kurių artimi giminaičiai serga cukriniu diabetu, taip pat antsvorį turintiems asmenims.

 

Cukrinio diabeto gydymas

Cukrinio diabeto gydymas priklauso nuo ligos tipo, taip pat nuo to, kaip gerai kontroliuojamas gliukozės kiekis kraujyje, ir kitų sveikatos būklę lemiančių sąlygų.

I tipo cukrinio diabeto gydymas

Sergant šia liga kasa nebegamina insulino, todėl jį reikia vartoti kiekvieną dieną. Reikalingo suvartoti insulino kiekis priklauso nuo tokių veiksnių kaip mityba, fizinis aktyvumas, stresas, emocinė ir bendra sveikatos būklė. Jie keičiasi kiekvieną dieną, todėl gali būti sudėtinga nuspręsti, kokią insulino dozę vartoti.

Jeigu ji viršijama, cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti iki gyvybei pavojingo lygio. Tokia būklė vadinama hipoglikemija. Jei insulino pavartojama per mažai, cukraus kiekis kraujyje gali pernelyg padidėti. Tokiu atveju kūno ląstelės negauna reikiamo cukraus – pasireiškia hiperglikemija. Tokia būklė gali sukelti ilgalaikių komplikacijų ir būti pavojinga gyvybei. 

Siekiant užtikrinti geresnį cukraus kiekio kraujyje valdymą yra naudojami įvairūs kompiuterizuoti diabeto prietaisai.

II tipo cukrinio diabeto gydymas

Tokio gydymo tikslas – pagerinti jau pagaminto insulino panaudojimo būdus, siekiant normalizuoti cukraus kiekį kraujyje. Daugiausiai dėmesio šiuo atveju skiriama mitybos subalansavimui, fiziniam aktyvumui ir svorio metimui. Jeigu to nepakanka, skiriami vaistai nuo cukrinio diabeto, kurie padeda organizmui efektyviau panaudoti insuliną. Kai kuriais atvejais reikalinga ir jo injekcija.
 

CD atveju naudojami geriamieji vaistai ir insulinas veikia vienu iš šių būdų:

  • Skatina kasą gaminti ir išskirti daugiau insulino.
  • Sulėtina gliukozės išskyrimą iš kepenų.
  • Blokuoja angliavandenių skaidymą skrandyje arba žarnyne.
  • Padeda kūnui pašalinti gliukozę gausiau šlapinantis.

Atlikę reikiamus tyrimus ir įvertinę paciento būklę, specialistai paskiria individualiai tinkamiausią gydymo būdą.

 

Cukraligė: ką valgyti ir kaip?

Tinkamas maistas sergant cukralige labai svarbus. Todėl jo pasirinkimui derėtų skirti pakankamai daug dėmesio. Sergantiems cukriniu diabetu rekomenduojama:

  • Valgyti ne rečiau kaip kas 3–4 val., t. y. 4–6 kartus per dieną.
  • Vengti dideliu glikemijos indeksu pasižyminčių maisto produktų (aukščiausios rūšies miltai, poliruoti ryžiai ir t. t.).
  • Rinktis mažesniu arba mažu glikemijos indeksu pasižyminčius maisto produktus (viso grūdo košės ir duona, dauguma daržovių ir uogų, kai kurie vaisiai).
  • Gerti pakankamai vandens.
  • Valgyti neskubant, gerai sukramtyti maistą.

Neabejotina, jog žmonėms, kuriems diagnozuotas cukrinis diabetas mityba turėtų būti vienas iš prioritetų.

Cukrinis diabetas: komplikacijos

Jei gliukozės kiekis kraujyje ilgą laiką išlieka aukštas, gali būti rimtai pažeidžiami kūno audiniai ir organai. Kai kurios komplikacijos laikui bėgant sukelia pavojų gyvybei.

Negydomo cukrinio diabeto pasekmės:

  • Širdies ir kraujagyslių sistemos problemos, įskaitant vainikinių arterijų ligą, krūtinės skausmą, širdies priepuolį (infarktą), insultą, aukštą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, aterosklerozę (arterijų susiaurėjimą).
  • Inkstų pažeidimai (nefropatija), galintys sukelti jų nepakankamumą arba lemti dializės ar transplantacijos poreikį.
  • Akių pažeidimai (retinopatija), dėl kurių atsiranda rizika apakti; katarakta, glaukoma.
  • Pėdos pažeidimai, įskaitant nervų pažeidimus, blogą kraujotaką, prastą žaizdų gijimą.
  • Odos infekcijos.
  • Erekcijos sutrikimai.
  • Depresija.
  • Demencija.
  • Dantų problemos.

Siekiant užkirsti kelią tokioms CD komplikacijoms, būtina kuo anksčiau pradėti jo gydymą. 

Gestacinio (nėščiųjų) diabeto komplikacijos:

  • Motinai. Preeklampsija (padidėjęs kraujospūdis, baltymų perteklius šlapime, kojų arba pėdų patinimas), gestacinio diabeto rizika būsimų nėštumų metu ir II tipo CD rizika ateityje.
  • Naujagimiui. Didesnis nei įprasta kūno svoris, mažas cukraus kiekis kraujyje (hipoglikemija), didesnė rizika susirgti II tipo CD ateityje ir netgi mirtis netrukus po gimimo. 

Kaip jau buvo minėta ne kartą, taikant tinkamą gydymą, galima išvengti šių žmogaus gyvybei pavojingų komplikacijų.

Jeigu Jums buvo įdomu, kas yra cukrinis diabetas, tikimės, kad radote atsakymą į šį klausimą. Neverta abejoti, jog tai klastinga liga, kurią svarbu kuo anksčiau diagnozuoti. Visus, tam skirtus tyrimus galite atlikti ir „Antėja laboratorija“. Mūsų gydytojai pasiruošę suteikti profesionalią pagalbą Jums!