Pienligė (kandidozė): ką verta žinoti? - "Antėja laboratorija"

Pienligė (kandidozė): priežastys, simptomai ir gydymas

Pienligė, kitaip kandidamikozė arba kandidozė – grybelinis uždegimas, sukeliantis makšties gleivinės ir vulvos (išorinės moters lytinių organų dalies) dirginimą, intensyvų niežėjimą ir išskyras. Tam tikru gyvenimo momentu kandidozė pasireiškia net 3 iš 4 moterų. Maždaug pusei iš jų pienligė kartojasi. Ją sukelia Candida genties grybeliai, dažniausiai – Candida albicans. Paprastai jis gyvena kūno viduje (pvz., burnoje, gerklėje, žarnyne, makštyje) ir ant odos, nesukeldamas jokių problemų. Tačiau susidarius palankioms sąlygoms šis grybelis gali daugintis ir sukelti infekciją. Plačiau aptarsime pienligės priežastis, simptomus, gydymą ir prevenciją. 

Pienligės priežastys

Kiekvienos moters makštyje natūraliai yra subalansuotas grybelių, įskaitant Candida, ir bakterijų mišinys. Tam tikros bakterijos (laktobacilos) apsaugo nuo grybelių pertekliaus. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių ši pusiausvyra gali būti pasikeisti.

Sutrikus natūraliai makšties mikroflorai ir sumažėjus jos rūgštingumui, susidaro grybeliams daugintis palankios sąlygos. Per didelis Candida augimas arba įsiskverbimas į gilesnius makšties ląstelių sluoksnius sukelia grybelinės infekcijos požymius ir simptomus. Gali būti įvairių priežasčių, nuo ko atsiranda pienligė moterims:

  • antibiotikų vartojimo, sukeliančio natūralios makšties floros disbalansą;
  • nėštumo;
  • nekontroliuojamo diabeto;
  • sutrikusios imuninės sistemos;
  • geriamųjų kontraceptikų arba hormonų terapijos, padidinančių estrogenų kiekį.

C. albicans yra labiausiai paplitęs grybelių tipas, sukeliantis grybelines infekcijas. Kitų rūšių Candida grybelių sukeltas grybelines infekcijas gali būti sunkiau gydyti.

Riziką susirgti lyties organų kandidamikoze didina didelė drėgmė, ilgesnis laikas karštame vandenyje, sintetinis apatinis trikotažas, ankšti, aptempti drabužiai, netinkami higienos įpročiai, per dažnas makšties plovimas (pašalinamos nuo infekcijų saugančios bakterijos), kvapių produktų, įskaitant vonios putas, įklotus ir tamponus, naudojimas.

Pienligės požymiai ir simptomai

Dažniausi pienligės simptomai ir požymiai:

  • dirginimas ir niežulys makštyje bei vulvoje (gali sustiprėti naktį ir nuo šilumos);
  • deginimo jausmas makštyje, ypač lytinio akto metu arba šlapinantis;
  • vulvos paraudimas ir patinimas;
  • makšties skausmas ir skausmingumas;
  • makšties bėrimas;
  • tirštos, baltos išskyros iš makšties, primenančios varškę;
  • vandeningos makšties išskyros.

Pienligės simptomai gali svyruoti nuo lengvo iki vidutinio sunkumo. Sudėtingesniais atvejais gali atsirasti makšties sienelės įtrūkimai.

Pastebėjus bet kuriuos aukščiau išvardintus požymius ir simptomus, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją akušerį-ginekologą. Atlikęs apžiūrą ir paskyręs reikiamus tyrimus, jis gali nustatyti tikslią diagnozę.

Pienligės diagnostika

Pirmiausia surenkama anamnezė ir atliekami dubens organų tyrimai. Pienligė nesunkiai nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Siekiant patvirtinti diagnozę, gali būti paimami makšties išskyrų tepinėliai. 

Jeigu C. albicans natyviniame tepinėlyje nustatomi moteriai, kuri niekuo nesiskundžia, gydyti nereikia, nes šis mikroorganizmas gali būti normalios mikrofloros sudedamoji dalis. Sunkesniais atvejais rekomenduojama atlikti makšties išskyrų pasėlį. Jis reikalingas siekiant nustatyti grybelio rūšį ir paskirti tinkamą gydymą.

Pienligės gydymas

Tai, kaip gydyti pienligę, priklauso nuo jos sunkumo ir dažnio. Jei pasireiškia lengvi ar vidutinio sunkumo simptomai ir tai įvyksta pakankamai retai, skiriami priešgrybeliniai vaistai, pavyzdžiui, kremai, tepalai, tabletės arba žvakutės nuo pienligės.   

Esant sunkiems simptomams, kandidozė moterims gydoma stipresniais priešgrybeliniais vaistais, kurie prasiskverbia giliai į visus audinius, arba skiriamos didesnės standartinių vaistų dozės. Jeigu makšties grybelis kartojasi dažnai, gali būti, kad gydymas reikalingas ir moters partneriui.

Pienligė vyrams

Nors pienligė labiau būdinga moterims, ja gali susirgti ir vyrai. Dažniausiai jie užsikrečia nuo sergančios moters. Apsisaugoti nuo tokios infekcijos gali padėti prezervatyvų naudojimas, taip pat reguliarus prausimasis. 

Kandidozė vyrams gali būti ne tokia ryški kaip moterims. Nepaisant to, jiems vis tiek gali pasireikšti nemalonūs simptomai:

  • paraudimas ir baltos dėmės išilgai varpos;
  • deginimo ir niežėjimo pojūtis.

Įtariant varpos grybelinę infekciją, reikėtų kreiptis į gydytoją, kad šis nustatytų tikslią diagnozę. Pienligės gydymas vyrams taip pat atliekamas priešgrybeliniais vaistais. 

Siekiant pagerinti būklę, itin svarbu palaikyti tinkamą higieną:

  • kruopščiai nuplauti varpą po šiltu, tekančiu vandeniu;
  • nenaudoti kvepiančios dušo želė ar muilo, nes šie produktai gali sudirginti lytinius organus;
  • kruopščiai nusausinti varpą po prausimosi;
  • mūvėti laisvas medvilnines apatines trumpikes, kad lytinių organų sritis išliktų sausa ir vėsi.

Gera asmeninė higiena labai svarbi siekiant ne tik sušvelninti pienligės simptomus, bet ir jos išvengti. 

Pienligė nėštumo metu

Dėl hormonų svyravimų grybelinės infekcijos nėštumo metu yra pakankamai dažnos. Įtariant tokią būklę, reikėtų kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti tikslią diagnozę. Pienligės gydymas nėštumo metu gali skirtis. Dėl vaisiaus apsigimimų rizikos negalima vartoti geriamų priešgrybelinių vaistų. Tačiau vietiniai vaistai nuo pienligės yra saugūs naudoti ir nėštumo metu.

Grybelinė infekcija nepakenks kūdikiui, tačiau gimdymo metu jam gali būti perduotas Candida grybelis. Tai gali sukelti bėrimą vystyklų dengiamose vietose ir burnos pienligę. Siekiant išvengti tokių komplikacijų, grybelinę infekciją reikėtų gydyti kuo anksčiau.

Makšties grybelis ir mėnesinės

Makšties infekcija mėnesinių metu gali sukelti itin nemalonius simptomus. Dažniausiai ji pasireiškia paskutinėmis ciklo dienomis. Manoma, kad tai nutinka dėl hormonų svyravimų, makštyje sutrikus gerųjų bakterijų pusiausvyrai. Jei likus savaitei iki mėnesinių atsiranda baltų arba geltonų išskyrų, tai dar nereiškia grybelinės infekcijos, nebent pasireiškia ir kiti būdingi simptomai, tokie kaip paraudimas, deginimas, niežėjimas. Ankstyvas gydymas gali padėti atsikratyti mielių infekcijos prieš mėnesines. 

Kaip išvengti pienligės?

Dažniausiai žinoma, kokios yra tikslios pienligės priežastys. Pavyzdžiui, kai kurioms moterims ji gali atsirasti kiekvieną kartą po antibiotikų vartojimo. 

Siekiant išvengti šios ligos, rekomenduojama:

  • sveikai ir subalansuotai maitintis;
  • vartoti jogurtą arba maisto papildus, kurių sudėtyje yra laktobacilų;
  • dėvėti natūralaus pluošto (pvz., medvilnės ar šilko) apatinius;
  • skalbti juos karštame vandenyje;
  • reguliariai keisti moteriškas higienos priemones (pvz., higieninius įklotus).

Taip pat reikėtų vengti:

  • dėvėti itin aptemptas kelnes, pėdkelnes ar tampres;
  • naudoti moteriškus dezodorantus arba kvepiančius tamponus ar įklotus;
  • dėvėti šlapius drabužius, ypač maudymosi kostiumėlį;
  • sėdėti karštame kubile ar dažnai maudytis karštoje vonioje;
  • plauti / valyti makšties vidų;
  • nesant poreikiui, vartoti antibiotikų.

Laikantis šių patarimų, galima sumažinti riziką susirgti grybeline infekcija.

Dabar, kai jau žinote, kas yra pienligė, tikimės, kad atpažinti šią ligą bus lengviau. Jeigu pastebėjote būdingus simptomus, nesigėdykite kreiptis į gydytojus. Jie gali padėti išspręsti šią problemą. Rūpestingi ir dėmesingi „Antėja laboratorija“ klinikų gydytojai pasiruošę Jums padėti!
 

Rekomenduojame atlikti šiuos tyrimus:
Candida albicans DNR (PGR metodu) Candida albicans DNR (PGR metodu)
23.00€