fbpx

Širdies kraujagyslių tyrimas

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis Europoje. Daugybė širdies ir kraujagyslių ligų pasireiškia ūmia forma ir yra susiję su aterosklerozės procesu. Chorlesterolio, širdies ir kraujagyslių tyrimas yra būtinas norint išvengti miokardo infarkto, insulto, laiku pastebėti pakitimus – kraujagyslių susiaurėjimą ar užsikimšimą riebalų sankaupomis, cholesterolio kiekio padidėjimą, aritmiją ir kitus patologinius procesus. „Antėja laboratorija“ gydytojai rekomenduoja atlikti šiuos tyrimus (kraujagyslių tyrimas, kraujotakos tyrimas) širdies ir cholesterolio ligų rizikai įvertini:

Rodoma 1–12 produktų - viso yra 17

GYDYTOJO KOMENTARAS

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje. Statistika rodo, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų ar jų komplikacijų miršta 54 proc. žmonių. Daugelio širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti, tačiau būtina nustatyti ligas skatinančius rizikos veiksnius (žalingi įpročiai, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas ir kt.) ir su jais kovoti. Rizikos veiksnių mažinimas gali pakeisti sergamumo ir mirtingumo rodiklius.

Aterosklerozė – svarbiausia liga, kuri pažeidžia ne tik širdies, bet ir galvos smegenų, inkstų, kojų ir kitų organų kraujagysles. Liga vystosi palaipsniui, pradžioje pacientai nejaučia jokių nusiskundimų. Rizikos veiksniai, tokie kaip padidėjęs cholesterolio (ypač „blogojo“ kiekis), rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas pažeidžia kraujagyslių sieneles. Ligai progresuojant, ant kraujagyslių sienelių sėda cholesterolis, vystosi uždegimas, formuojasi aterosklerotinė plokštelė, kuri palaipsniui užkemša kraujagyslės spindį. Jautriausios aterosklerozei yra širdies vainikinės kraujagyslės, kadangi širdis yra tas organas, kuris ypatingai jautrus deguonies stygiui. Siaurėjant širdies kraujagyslėms, sutrinka kraujotaka, širdies raumeniui trūksta deguonies ir pacientams pradeda reikštis koronatinės simptomai: bendras silpnumas, širdies plakimas, maudimas, spaudimas, graužimas už krūtinkaulio, kuris plinta į kairę ranką, mentį, apatinį žandikaulį, po duobute. Palaipsniui liga gali išsivystyti į miokardo infarktą ar insultą.

Vienas didžiausių aterosklerozės rizikos veiksnių yra cholesterolio padidėjimas kraujyje. Cholesterolis randamas gyvūninės kilmės produktuose. Svarbu atlikti ne tik bendrojo cholesterolio, bet taip pat ir mažo tankio („blogojo“), didelio tankio („gerojo“) cholesteroliu ir trigliceridų tyrimus. Pasitaiko atvejų, kai padidėjęs cholesterolio kiekis yra paveldimas. Tokiems asmenims būtina sekti jo kiekį kraujyje kuo ankstyvesniame amžiuje. Manoma, jog visiems vyresniems nei 20 amžiaus asmenimis cholesterolio kiekis turėtų būti tikrinamas bent kas 5 metus. Ypač svarbus šis tyrimas žmonėms, kurių artimųjų tarpe yra ankstyvų mirčių nuo infarkto bei insulto.

Kartais bendras silpnumas, dažnesnis širdies plakimas yra mažakraujystės, sutrikusios elektrolitų pusiausvyros, vitamino D trūkumo, skydliaukės disfunkcijos pasekmė. Todėl svarbu atmesti minėtų veiksnių įtaką Jūsų būklei.

„Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Julija Skirmantė

julija_skirmante