Gliukozės tyrimai – greitai diagnostikai - "Antėja laboratorija"

Gliukozės tyrimai

Gliukozės tyrimai parodo pagrindinę, su gliukozės pakitimais susijusią, ligą – cukrinį diabetą (CD). Juo sergant sutrikdoma viso organizmo veikla: pažeidžiamos kraujagyslės, nervų sistema, sutrinka jutimai, atsparumas infekcijoms ir uždegimams. Ligos stiprumas ir progresavimas priklauso nuo cukraus kiekio kontrolės. Pavojingas tiek per mažas, tiek per didelis kiekis, o sergant diabetu cukraus kiekiai dažnai svyruoja. Laiku nediagnozuotas CD sukelia inkstų nepakankamumą, širdies ir kraujagyslių ligas, regėjimo sutrikimus ar net apakimą, tampa galūnių amputacijų priežastimi. 

Statistiniai duomenys

Atliekami gliukozės tyrimai rodo, kad kasmet nuo diabeto ir jo komplikacijų Lietuvoje miršta daugiau nei 3200 žmonių, t. y. apie 10 per dieną. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2030 metais sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius išaugs dvigubai. Šią ligą galima diagnozuoti tik pasitelkus laboratorinius tyrimus.

Cukraus kiekis kraujyje: normos

Gliukozės norma kraujyje sveikiems ir sergantiems asmenims yra skirtinga. Normalus cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje sveikam žmogui yra 3,3–5,5 mmol/l. Sergančiam cukriniu diabetu 3,5 ar 4 mmol/l koncentracija jau vertinama kaip hipoglikmija – per mažas cukraus kiekis kraujyje. 

Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, kad visą laiką gerai kontroliuojant CD, normali glikemija (cukraus kiekis kraujyje) pacientams gali būti 4,5–6 mmol/l. Tačiau, jeigu asmuo ligą kontroliavo prastai,  4,5 ar 5 mmol/l kiekis gali būti  ir per mažas.

Neradote Jums reikiamo tyrimo? Dėl platesnio tyrimų spektro kreipkitės pagalba@anteja.lt arba 8 700 55511

GYDYTOJO KOMENTARAS

Gliukozė – tai angliavandenis, kuris teikia mums energiją, būtiną išgyventi. Ji ypač svarbi smegenų veiklai. Tam, kad organizmo ląstelės pasisavintų gliukozę, reikalingas hormonas insulinas. Esant sutrikusiam gliukozės pasisavinimui (insulino trūkumui ar audinių receptorių atsparumui jam), gliukozės koncentracija kraujyje ima didėti ir organizmo ląstelės „badauja“. Įsijungia organizmo kompensacinės sistemos, yra gaminami ir į kraujotaką išskiriami šalutiniai medžiagų apykaitos produktai, palaipsniui vyksta intoksikacija – žmogus suserga cukriniu diabetu. 

Cukrinio diabeto paplitimas

Labiausiai paplitęs antro tipo cukrinis diabetas. Ši liga pavojinga savo vėlyvomis komplikacijomis. Apie 60 proc. sergančiųjų diabetu miršta nuo kraujagyslių ligų, 35 proc. – nuo koronarinės  širdies ligos. Aklumas šių pacientų tarpe gali pasitaikyti iki 25 kartų, inkstų nepakankamumas – 17 kartų dažniau nei bendrojoje populiacijoje, todėl cukrinį diabetą siekiama diagnozuoti kuo ankščiau.

Kaip atliekamas gliukozės tyrimas?

Gliukozės tyrimas atliekamas 10–12 valandų nevalgius, paprastai tiriamas veninis kraujas. Radus pakitimų, per mėnesį  jį derėtų pakartoti. Jei pakartotinai gliukozės kiekis kraujyje padidėjęs, verta atlikti gliukozės tolerancijos tyrimą. Jis tiksliai parodys, ar yra gliukozės tolerancijos sutrikimas, ar  cukrinis diabetas. Šis diagnozuojamas, jeigu cukraus kiekis kraujyje nevalgius tiriant du kartus yra didesnis nei 7 mmol/l.

Kaip pasiruošti gliukozės tyrimui?

Pagrindiniai pasiruošimo gliukozės tyrimui etapai:

1. Kelios dienos iki tyrimo: 

  • Įprastai maitintis, t. y. nebadauti, nesistengti keisti savo mitybos įpročių, vartoti pakankamai angliavandenių.
  • Vengti didelio fizinio krūvio.
  • 24 val. iki tyrimo nevartoti alkoholio.

2. 14–8 val. iki tyrimo:

  • Nevalgyti, negerti kavos, arbatos, gaivinančių gėrimų.
  • Gerai išsimiegoti, pailsėti.
  • Nerūkyti.

3. Tyrimo rytas:

  • Nevalgyti pusryčių, negerti kavos ar arbatos (galima atsigerti šiek tiek vandens).
  • Vengti fizinio krūvio, nesimankštinti.
  • Neatlikti jokių kitų tyrimų ir procedūrų.

Norint, kad gliukozės tyrimas būtų kuo tikslesnis ir patikimesnis, tinkamas pasiruošimas jam, be abejo, yra labai svarbus.

Cukrinio diabeto tyrimas

Diagnozavus CD, svarbu kuo greičiau pradėti gydymą. Tam reikia atlikti glikozilinto hemoglobino tyrimą. Šis tyrimas atspindi vidutinę gliukozės koncentraciją kraujyje per 1,5 mėnesio iki jos matavimo. Jo reikšmė nulemia ne tik cukrinio diabeto kontrolę, bet ir padeda apsispręsti, kaip pradedamas gydymas: geriamais medikamentais ar insulinu.

Šiuo metu pasaulyje stipriai išaugo 2 tipo cukrinio diabeto atvejų skaičius. Paprastai tokia liga sergantį pacientą vargina troškulys, dažnas ir gausus šlapinimasis, svorio netekimas, šlapimo ir lytinių takų infekcijos. Dažnai pradinėje ligos stadijoje nejaučiami visiškai jokie simptomai. Vėliau, atsitiktinai pasitikrinus gliukozės koncentracijos kiekį kraujyje, randamas ženklus jos padidėjimas. 

Tokiam pacientui jau būna negrįžtamai pažeistos smulkios ir stambios kraujagyslės. Dėl šios priežasties suprastėja rega, inkstų funkcija, vargina galūnių skausmai dėl diabetinės polineuropatijos. 

Siekiant išvengti tokių situacijų, gliukozės tyrimai turi būti atliekami bent kartą metuose. Jeigu Jums jau anksčiau buvo nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas, gestacinis (nėščiųjų) diabetas, artimieji serga 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu, tirtis tikslinga bent 2 kartus per metus.

Gliukozės tyrimas nėštumo metu

Gliukozės tyrimas nėščiosioms, kitaip gliukozės tolerancijos tyrimas arba testas, atliekamas 24–28 nėštumo savaitę. Jis leidžia įvertinti, kaip organizmui „sekasi“ panaudoti kraujyje esančią gliukozę. Jeigu gliukozės koncentracija kraujyje viršija normos ribas, galima įtarti nėščiųjų diabetą.

 

„Antėja“ šeimos gydytoja Julija Skirmantė