Vitamino B12 svarba organizmui - "Antėja laboratorija"

Vitamino B12 svarba organizmui

Gyvendami XXI amžiuje nuolatos kažkur skubame, lekiame pamiršdami pasirūpinti savo sveikata ir gera savijauta. Dėl laiko stokos dažnai miegame per trumpai, valgome nesubalansuotą maistą, o ne retai dar ir paskubomis. Negaunant pakankamai vitaminų, organizmas pradeda stokoti medžiagų, svarbių mūsų gerai savijautai. Todėl nenuostabu, kad dažną pacientą į gydytojo kabinetą atveda bendras silpnumas, jėgų neturėjimas. Energingumas ypatingai svarbu, norint gerai funkcionuoti pašėlusiu gyvenimo ritmu. Minėti nusiskundimai gali atsirasti dėl vitamino B12 stokos organizme.

Vitaminas B12 yra vandenyje tirpus ir chemiškai sudėtingiausias iš visų vitaminų. Jis sudarytas iš aktyvios formos, kuri sujungta su papildomomis molekulėmis. Patekęs į organizmą, jis aktyvina didžiąją dalį svarbių organizmo baltymų. Vitaminas B12 dalyvauja svarbiuose organizmo procesuose – genetinės medžiagos pasidalijime, nervinių ląstelių apsaugoje ir regeneracijoje, kraujo elementų formavimesi, ląstelių kvėpavime ir neuromediatorių sintezėje. Tačiau tik aktyvi vitamino forma gali atlikti minėtas funkcijas. Todėl visada tikslingiau tirti aktyvią vitamino B12 formą.

Trūkstant vitamino B12 pacientą vargina silpnumas, nuovargis, judrumo sutrikimai, sąnarių skausmai, opelės burnoje, nuotaikų kaita, suprastėjusi rega ir atmintis, sunkiais atvejais vystosi depresija. Galūnėse atsiranda „adatėlių badymo“ ar „bėgiojančių skruzdėlių“ jausmas, vystosi mažakraujystė, ko pasėkoje sutrinka deguonies pernešimas organizme. Sunkiais atvejais atsiranda dusulio epizodai. Pasitaiko atvejų, kuomet apie vitamino B12 trūkumą signalizuoja bendro kraujo tyrimo pakitimai, nes dėl vitamino trūkumo kinta kraujo forminio elemento – eritrocito, kuris perneša deguonį, dydis.

Daugiausia vitamino B12 randama pieno produktuose, mėsoje, kiaušiniuose, žuvyje,  paukštienoje. Jo pasisavinimas gali sutrikti asmenims, sergantiems lėtiniu atrofiniu gastritu, esant plonosios žarnos patologijai dėl celiakijos, Krono ligai, infekcijai, sergant autoimuninėmis ligomis – vilklige, tiroiditu. Asmenys, propaguojantys vegetarišką ar veganišką gyvenimo būdą, taip pat turi didelę riziką gauti nepakankamą kiekį vitamino B12. Todėl ypatingai svarbu atkreipti dėmesį į jo koncentracijas organizme ir užtikrinti gavimą papildų pagalba.

Sveikata – didžiausias turtas, todėl tyrimus reikėtų atlikti nelaukiant, kol įvyks nepataisoma žala organizmui. Jei maitinatės nereguliariai, paskubomis, neišsimiegate, vargina nuovargis, judėjimo sutrikimai, galūnių tirpimas, sergate lėtinėmis ligomis, kurios pažeidžia virškinamojo trakto gebėjimą pasisavinti mikroelementus, vitaminus ir mineralus – pats laikas atlikti vitamino B12 tyrimą ir užkirsti kelią vitamino nepakankamumo sukeltiems negalavimas atsirasti.

Julija Skirmantė

Autorius: Julija Skirmantė

Pareigos:

Visos naujienos